W dzisiejszych czasach rynek budowlany oferuje całą gamę rozwiązań związanych ze zmniejszeniem zużycia energii cieplnej do ogrzania Państwa domów. Firma Energoprojekty posiadając dużą bazę wiedzy technicznej oraz współpracując z producentami oferuje nowatorkie rozwiązania projektowe dla Państwa domu gwarantując jednocześnie ogromne oszczędności związane z ogrzewaniem.

Do podstawowych systemów zapewniających ochronę budynku przed niepotrzebną stratą ciepła zalicza się systemy wentylacji z rekuperacją. Taki system ma za zadanie wykorzystać ciepło z wydmuchiwanego na zewnątrz ciepłego powietrza do ogrzania świeżego powietrza nadmuchiwanego z zewnątrz. Koszt wykonania takiej instalacji dla średniej wielkości domu waha się w granicach 12 tyś  złotych netto. Bez wątpienia, jeśli spojrzymy na wymieniony wydatek, jako na dodatkowy koszt budowy domu stwierdzimy, że jest to inwestycja dość kosztowana. Jednak dokładna analiza pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Zakładając system rekuperacji w domu na etapie samej budowy możemy zrezygnować z wielu robót budowlanych i zaoszczędzić na ogrzewaniu, co zamiennie wygeneruje bardzo duże oszczędności.

Rozważmy dokładnie różnicę pomiędzy nowoczesnym system rekuperacji a budową tradycyjnych rozwiązań z kominami wentylacyjnymi.

Tradycyjny dom wyposażony jest w kilka kominów wentylacyjnych. Koszt wykonania tylko jednego komina  (np.: 4 kanałowego) o wysokości dwóch kondygnacji wynosi około 4 tysięcy złotych netto. Na cenę wymurowania kominów tradycyjnych składa się zakup  materiałów takich jak: beton, stal, profile stalowe, zaprawa, cegła klinkierowa, blacha, kratki wentylacyjne oraz praca robotnika niezbędna do: wykonania fundamentu, murowania komina, wykonania wieńca pod cegłę licową, murowania cegłą klinkierową powyżej połaci dachu, wykonanie nakrywy komina,  i obróbek blacharskich dachu.

Jeśli w domu zaprojektowano 3 takie kominy to już tylko koszt budowy samych tych kominów jest taki sam jak zastosowanie kompletnego systemu rekuperacji.

A jeśli mamy takie same koszty zastosowania jednego i drugiego rozwiązania to teraz skupmy się na korzyściach płynących  z pracy systemu rekuperacji.

Tradycyjna wentylacja powoduje wydmuchiwanie dopiero, co nagrzanego powietrza z domu przez kominy wentylacyjne i wpuszczanie w to miejsce świeżego i zimnego powietrza z zewnątrz. Jak pokazują wszelkie opracowania wentylowane w ten sposób powietrze  to 60% kosztów ogrzewania domu.  Natomiast proces rekuperacji odzyskuje to ciepło na poziome do 95%. To naprawdę ogromne oszczędności

Dodatkowo wentylacja mechaniczna zapewnia równomierną wymianę powietrza i nie jest narażona na tzw. “korki” w zimnym kominie lub “cofki” powietrza. Wentylacja grawitacyjna wymaga stałego dopływu powietrza (np. z nawietrzaków okiennych), co powoduje, że osoby przebywające w pobliżu okna mają wrażenia nieprzyjemnego chłodu.

Ponadto system rekuperacji z powodzeniem i nie dużym kosztem można połączyć z gruntowym wymiennikiem ciepła, z centralnym ogrzewaniem przy wykorzystaniu tradycyjnego pieca oraz z  klimatyzacją. Wszystkie wymienione kombinacje podnoszą dodatkowo komfort użytkowania domu zarówno latem jak i zimą.

Wszystkich Państwa zainteresowanych zastosowaniem opisanego systemu odzysku ciepła zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy na stronie www.energoprojekty.pl, telefon lub bezpośrednio w naszym biurze w centrum  Białymstokuna dworcu PKP ( I piętro lok. 13).

ENERGOPROJEKTY sp. z o.o. Białystok

ul. Kolejowa 11 lok. 13